ФОТО | „Книгата на елените“: Археолози ја решија мистеријата на најстариот шкотски манускрипт

Фото: Профимедиа / Инстаграм

Археолозите ја пронајдоа локацијата на манастирот каде што е напишана „Книгата на елените“ – најстариот сочуван шкотски манускрипт, пишува „Би-би-си“.

Книгата датира од 10 век и е најстарото зачувано галско писмо во земјата. Локацијата на манастирот во Абердиншир беше долга мистерија, сè додека археолозите не пронајдоа докази во полето во близина на урнатините на опатијата на елените кои ја потврдија неговата локација.

Фото: School Scottish / Bridgeman Images / Profimedia

„Книгата на елените“ дава увид во раната црква, култура и општество од тој период, а содржи и латински текст. Експертите веруваат дека манускриптот бил напишан во Манастирот на Еленот, кој се наоѓал во областа Минтлау.

Кога манастирот повеќе не бил во употреба, монасите се преселиле во опатијата. Книгата обично се чува во колекциите на Универзитетот во Кембриџ, но минатата година беше јавно изложена во уметничката галерија „Абердин“.

Фото: Instagram / BBC

Археолозите и волонтерите макотрпно го истражуваа полето околу античката опатија за да пронајдат артефакти кои ќе укажат на местото каде што некогаш се наоѓал манастирот.

„Минатата година ископавме толку големи ровови што можевме да ги истражиме најдлабоките слоеви. Го копавме горниот материјал со недели, а две недели пред крајот на проектот, стигнавме до најраните слоеви“, рече археологот Али Камерон.

Фото: Instagram / BBC
Фото: Instagram / BBC

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот