15 C
Скопје

ФОТО | „Ќе добиеш се што ќе посакаш“: Курц му праќал бакнежи на секретарот, откриени и експлицитни фотографии

Нов скандал ја потресе Австрија, откако медиумите објавија пораки кои канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменувал со поранешниот секретар на Министерството за финансии Томас Шмид.

Покрај пораките со бакнежи кои наводно канцеларот му ги испраќал на секретарот, во телефонот на Томас Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, пишува Блик.

Пораките беа откриени по истрагата против другите членови на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) на Штрахе и Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц, по аферата со Ибица.

Мобилниот телефон на Шмид е одземен, во кој, според австриските медиуми, наводно сè било избришано, но форензичарите сепак успеале да ги пронајдат пораките, меѓу кои и разменетите со Курц.

Во преписката, наводно, се гледа како Курц му испраќа порака на Шмид: „Ќе добиеш се што ќе посакаш“, покрај која има три емотикони кои испраќаат бакнеж. Шмид одговорил: „Јас сум многу среќен. Го сакам својот канцелар“. Неколку недели по размената на овие пораки, се појави аферата Ибица.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар