18.5 C
Скопје

ФОТО I Сеќавање на жртвите: Албанија одбележува една година од катастрофалниот земјотрес во Драч

На денешен ден, пред една година, Албанија ја потресе најсилниот земјотрес во последните неколку децении.

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ВО АЛБАНИЈА: Сцени од кои ќе ви се насолзат очите (ФОТО+ВИДЕО)

Беше 3:56 часот, кога силен земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кој траеше околу 50 секунди, ги погоди Драч и Тирана, одземајќи животи на 51 лице, а повредени беа повеќе од 1.000.

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Последиците од овој катастрофален земјотрес беа уште поголеми, директно погоди 202.000 лица, чии домови беа уништени, а направената материјална штета беше проценета на над 1,2 милијарди евра.

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Срамнети со земја беа станбени згради, куќи, хотели, училишта, други објекти, луѓе кои бараат помош, амбулантни возила, автомобили на полицијата и армија и спасувачки екипи од соседните земји, меѓу нив и Северна Македонија, беше сликата од ланската трагедија на 26 ноември.

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Првите часови беа хаотични, бидејќи многу луѓе под урнатините беа на раб меѓу животот и смртта, додека други, исто така, мораа да се справат со паниката предизвикана од последователните потреси.

Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Солидарноста не изостана и почна да пристигнува од соседните земји, потоа од Италија, од Грција, од Турција, од Франција и многу други земји од каде пристигнаа голем број на екипи за пребарување и спасување кои со денови трагаа по преживеани под урнатините.

Фото: EPA-EFE/ERMAL META

По една година, раните сè уште се лекуваат. Драч и Тирана беа две од најголемите општини кои имаа сериозни последици, но не помалку штета имаше и во општините Шијак, Круја, Камза, Каваја, Курбин, Лежа, Рогожина.

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Денеска, година по катастрофата, премиерот Еди Рама упати порака до албанските граѓани.

Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

– Незаборавно сеќавање на жртвите од трагедијата од пред една година.Тоа беа најтешките денови и ноќи во мојот живот. Најлошото е зад нас, а најдоброто е пред нас како едно семејство. Пополека семејствата се враќаат во новоизградените домови. Трпение, сè ќе надминеме заедно, вели Рама.

Фото: EPA-EFE/MALTON DIBRA

Тој додава дека се покажало колку многу пријатели има Албанија уште во првите мигови, но и подоцна кога на меѓународната донаторска конфренција во февруари во Брисел беа собрани повеќе од милијарда евра.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар