9.2 C
Скопје

ФОТО | Хаос пред Градска: Ранет во вооружена престрелка, барајќи помош, со голф влета во болницата

Пред градската болница „Св. Наум Охридски“ во Скопје се случи инцидент откако автомобил марка голф 5 влета во болницата.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

На ваквиот инцидент, како што информираа од полицијата, му претходела расправија меѓу две семејства во која се случил обид за убиство.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

„Денеска во 13.04 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред деловен објект во с.Љубош бил нарушен јавниот ред и мир помеѓу К.Н. и К.Х., од една страна и Н.Р. и М.Р., од друга, при што било употребено и огнено оружје. Притоа со повреди се здобиле К.Н. и М.Р., кои биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош. Четирите лица се обезбедени, како и нивните возила и оружјето, а по целосно расчистување и документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, соопштија од МВР.

Прочитајте и...  Министерството за здравство за „Слободен печат“: Нема недостиг на клексан
Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Од лице место, според изјави на очевидци, дознаваме дека возачот на автомобилот марка голф 5 кој влетал во болницата, бил всушност еден од ранетите. Од неговото семејство ни посочија дека тој најверојатно изгубил контрола. Првичните информации беа дека лицето му извадило и пиштол на полицаец и дека пукало во него, но очевидци ги демнатираат ваквите наводи.

Екипата на „Слободен печат“ е на самото место пред болницата, каде роднини на повредените беа собрани и испрашувани од страна на полицијата. Полициски службеници зимаа и отпечатоци од возилото кое беше видни изгребано и оштетено.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески
Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Поврзани вести

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Муцунски: Ме загрижува тоа што со Бугарија се разговара само за идентитетски прашања

Слободен печат

Околу 500 вработени на Ербас се ставени во карантин во Хамбург

Слободен печат

„Коронавирусот денеска го посети и нашиот дом“: Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на ковид-19

Слободен печат

Естонија ја добива првата премиерка во историјата на земјата

Слободен печат

Остави Коментар