ФОТО: Ѓоковиќ на чекор од рекордот на Федерер на грен слем турнирите

фото: EPA-EFE/TERESA SUAREZ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на „Ролан Гарос“ победувајќи го Карен Хачанов.

Ова е 12 пат во кариерата на Ѓоковиќ да игра полуфинале на парискиот Грен слем, но тоа не е сè.

Имено, Ноле по 45 пат во кариерата се пласираше во полуфиналето на некој од четирите грен слем турнири во годината и е втор на вечната листа веднаш зад Рожер Федерер.

Третиот светски рекет има моментно 45 полуфиналиња, а Федерер 46, па српскиот ас има шанса да се израмни веќе на „Вимблдон“, а на „УС Опен“ и да го престигне славниот Швајцарец.

Потсетување дека следниот „Вимблдон“ ќе се одржи од 3 до 16 јули, а „УС Опен“ од 28 август до 10 септември 2023 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот