ФОТО: Фудбалерите го одработија последниот тренинг во Ереван

Фудбалерите го одработија тренингот во Ереван/фото: ФФМ

Фудбалската репрезентација на Македонија го одработи последниот тренинг пред утрешниот натпревар на Националниот стадион во Ереван против Ерменија во претпоследното коло од квалификациите за пласман на СП 2022 година.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски се наоѓаат на делба на третата позиција на табелата во групата Ј, токму со селекцијата на Ерменија, и двете репрезентации имаат по 12 бодови додека второпласираната Романија има еден бод повеќе.

Тренинг на фудбалската репрезентација на Македонија во Ереван/фото: ФФМ

Токму поради тоа, победата е императив за „рисовите“ со што би ги задржале шансите за пласман во баражот иако се свесни дека се ќе зависи од Романија која игра против Исланд дома и потоа во последното коло му гостува на Лихтенштајн.

„Рисовите“ утре од 18 часот играат против Ерменија/фото: ФФМ

Иако репрезентацијата во Ереван ќе биде ослабена за неиграњето на Адеми, Николов, Јаховиќ и Ракип, атмосферата кај фудбалерите е на највисоко ниво и подготвени го дочекуваат натпреварот со Ерменија.

Фудбалерите го почувствуваа теренот на Националниот стадион во Ереван/фото: ФФМ
Видео на денот