ФОТО: Филипче со студентите кои помагаат во анкентните листови на ИЈЗ

Министерот Венко Филипче ги посети студентите од шеста година по општа медицина кои помагаат во изработка на анкетните листови во Институтот за Јавно здравје.

Околу 40 студенти се вклучени во овој проект и тоа покрај Институтот за Јавно здравје и во Државниот санитарен инспекторат, така и во Центарот за јавно здравје во Скопје. Во наредните недели, согласно потребите, дополнителен број на студенти ќе бидат распределени и во центрите за јавно здравје низ земјава.

Сите тие ќе помагаат во изработка и внесување на податоците од анкетните листови на контактите на ковид позитивните пациети.

-Пронаоѓањето на контактите и нивна изолација е ден од најголемите предизвици со кој непрекинато се соочуваме. И за ова ни е потребна помош. Учеството на студентите е непроценливо голем придонес сега и во периодот кој ќе следи. Од друга страна, овие работни задачи ќе им понудат на студентите непроценливо искуство во сферата на епидемиологијата и јавното здравје- вели Филипче.

Прочитајте и...  ВИДЕО | „Чекор по чекор“: Целосна и рамноправна вклученост на децата со попреченост во редовните основни училишта

Министерството упатува благодарност и до Телеком кои обезбедиле телефонски уреди за сите студенти вклучени во проектот, како и на Нептун за донацијата на лаптопи.

Студентите се вклучија во овој проект по средбата на министерот со деканката на Медицинскиот факултет во Скопје, проф. Соња Топузовска на која беше договорено ангажманот да трае шест месеци, а студентите освен што ќе стекнат искуство, на овој начин ќе ја реализраат и клиничката практика по јавно здравје и ќе им биде признаен стажот.

 

Поврзани вести

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

ФОТО: Албанец стана хит во регионот – го „облече“ своето ауди во свечено руво

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian