ФОТО | „Еми“ за Кејт Винслет, Оливија Колман и Џош О’Конор: Повеќето награди отидоа во рацете на брилијантни актерки

Фото: Принтскрин / Instagram / EPA Profimedia
Драмата „Круна“ и комедијата „Тед Ласо“ освоија главни награди на доделувањето на големите телевизиски награди „Еми“ во неделата, додека „Дамски гамбит“ беше прогласена за најдобра ограничена серија!

Очекувано, наградата за најдобра драмска серија ја доби „Круна“ во продукција на „Нетфликс“, додека наградата за најдобра хумористична серија припадна на серијата „Тед Ласо“ во продукција на „Епл TВ+“. Ниту „Нетфликс“ ниту „Епл ТВ+“ претходно не освоиле „Еми“ за најдобра комедија или најдобра драмска серија.


Оливија Колман и Џош О’Конор од „Круна“ освоија награди за најдобри драмски актери.

Колман и О’Конор, кои ги играа кралицата Елизабета и принцот Чарлс, беа прогласени за најдобра драмска актера и актер во раскошната сага за британското кралско семејство.


Кејт Винслет беше прогласена за најдобра актерка за нејзината улога на „проблематичната“ детективка во лимитираната серија „Кобилата од Исттаун“, додека Ијан Мекгрегор победи во истата категорија за својата улога на моден дизајнер во минисеријата „Халстон“.

Фото: Profimedia

По сезоната која се фокусираше на несреќниот брак на принцот Чарлс и принцезата Дијана, за легендарната улога во серијата „Круна“ во категоријата најдобра споредна актерка победи Џилијан Андерсон која ја толкуваше поранешна британска премиерка Маргарет Тачер, а наградата за најдобар спореден актер ја доби Тобијас Мензис кој го глумеше покојниот принц Филип.


Џејсон Судејкис, ѕвездата и ко-креатор на серијата „Тед Ласо“, беше прогласен за најдобар актер во комедија, а Хана Вадингем и Брет Голдстејн за најдобра споредна улога.

TRIJUMF SERIJE "KRUNA" Kejt Vinslet proglašena najboljom glumicom, a evo kome je dodeljena PRESTIŽNA NAGRADA EMI | wanted.rs
Фото: Profimedia

Џин Смарт доби овации кога беше прогласена за најдобра актерка во комичната серија „Hacks“ во улога на стенд-ап комичарка.

Церемонијата поради пандемијата на коронавирусите се одржа во шатор во центарот на Лос Анџелес, со намалена листа на гости кој морале да прикажат доказ за примена вакцина и негативен ковид-тест.

Фото: Profimedia

 

Видео на денот