ФОТО: Доказ дека Надал не пропуштил повеќе турнири од Ѓоковиќ поради повреда

фото: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со освојувањето на „УС Опен“ годинава, кој му бегаше во последните неколку години, стигна до бројката од 24 Грен слем пехари и со тоа стана апсолутен владетел во професионалната ера кога е тој параметар во прашање.

Секако, набрзо повторно се отвори темата дали Ноле е „најдобриот на сите времиња“ и дали е подобар од Рожер Федерер или Рафаел Надал.

Некако во тие дискусии Шпанецот поради повредите беше ставен во втор план, но тоа често се оправдуваше со тоа што поради повреди одигра многу помалку турнири од Новак. Сепак, бројките велат поинаку.

Навистина, српскиот ас има повеќе учества на најголемите натпреварувања во светот на тенисот, но таа разлика не е толку голема како што понекогаш се истакнува.

Во продолжение погледнете како изгледа тој однос и бројот на освоени пехари на двајца тенисери.
Заклучокот е дека Ноле има одиграно само седум мастерси повеќе, но освоил 11 титули повеќе од Надал.

Одиграни грен слемови:
Ѓоковиќ 72 (24 титули)
Надал 67 (22 титули)

Одиграни мастерси:
Ѓоковиќ 126 (39 титули)
Надал 128 (36 титули)

Одиграни АТП завршни турнири:
Ѓоковиќ 15 (6 титули)
Надал 11 (0 титули)

Одиграни големи турнири:
Ѓоковиќ 213 (69 титули)
Надал 206 (58 титули)

Надал: Ѓоковиќ е најдобриот во историјата и тука нема што да се разговара

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот