ФОТО | Брз рецепт за кисели зелени домати: Несекојдневна туршија и за најмрзливите

Фото: Приватна архива

Ако и вие, како мене бевте благословени со богата берба или добри пријатели со плодни бавчи и се наоѓате пред голема дилема од типот на „Што да правам со толку многу зелени домати?“, а срцето не ви дозволува да ги исфрлите, просторот не ви овозможува да ги узреете, а егзотични рецепти не знаете, го имам решението за вас!

-СКИСЕЛЕТЕ ГИ и СТАВЕТЕ ГИ ВО ФРИЖИДЕР-

(па, користете ги во егзотични, обични и тие измеѓу – рецепти)

Овој процес на скиселување е многу лесен, бидејќи не ги бара дополнителните чекори на ставање туршија. Со оваа постапка, може да ги скиселите доматите и да ги чувате во фрижидер две-три недели.

Потребни состојки:

Основни:

– 1 кг зелени домати
– 400 мл вода
– 600 мл јаболков оцет (вински, прехрамбен)
– 80 гр сол
– 40 гр кафен шеќер
– пакетче бибер во зрно

+ една(или неколку, ако правите поголема количина)голема тегла од 2 кг

верзија 1:

– две лажици семе од синап
– неколку гранчиња свеж копар (може и целер)
– две чешниња лук

верзија 2:

– две чешниња лук
– неколку тркалца кромид
– ловоров лист

верзија 3:

– пимент
– ким
– свеж ѓумбир
– неколку тркалца кромид
– уште 20 гр кафен шеќер

*Основниот раствор за скиселување е тој. Зачините може да ги прилагодите по ваш вкус или да пробате една од трите верзии.
* Прилагодете според количината на домати што ќе ги скиселувате. Ако правите поголема количина користете вага за да измерете правилен размер.

МЕТОД:

1. Прво што треба да направите е да…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк