ФОТО | Борко не се извини, туку само порача: „Никогаш не го отпишувајте Вардар“!!

фото: принтскрин/ instagram.com/borko12ristovski

Ракометарите на Вардар 1961 со двете победи над најголемиот ривал Еурофарм Пелистер најавија дека сезонава сериозно ќе конкурираат за сите домашни пехари.

Скопските „црвено-црни“ пред две недели со триумф токму над актуелниот шампион беа подобри во Суперкупот на Македонија, а сега тоа повторно го направија пред своите навивачи во првенството (30:25).

Поранешниот репрезентативен голман, сега Извршен директор на РК Вардар 1961, Борко Ристовски, заедно со Стојанче Стоилов пред почетокот на дербито во СЦ „Јане Сандански“ беа испратени во пензија.

По завршувањето на мечот, Ристовски направи победничко „селфи“ со ракометарите и стручниот штаб, и истото го сподели на социјалните мрежи.

– „Никогаш не го отпишувајте Вардар“ – стои во објавата на Борко на „Инстаграм“.

фото: instagram.com/borko12ristovski

Токму истите зборови стојат и на официјалниот клупски сајт на РК Вардар 1961 за кој пред неколку дена Ристовски направи интервју.

фото: принтскрин/rkvardar.com.mk

Во тоа интервју, непосредно пред ова дерби, Ристовски кажа дека доколку не се поправи ситуацијата, Вардар ќе бара и судии од странство за дерби средбите, за да се добие на чесноста и да нема влијание од различни страни.

На таквата изјава веднаш реагираше Здружението на ракометни судии на Македонија кое во своето соопштение побара извинување од РК Вардар, во спротивно арбитрите нема да делат правда на натпреварите на тој клуб.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот