ФОТО | Бер Грилс ќе снима емисија за борбата на Украинците, Зеленски му се заблагодари

Фото: Фејсбук/Володимир Зеленски

Познатиот британски ТВ-авантурист Бер Грилс го посети главниот град на Украина, Киев, каде се сретна со претседателот Володимир Зеленски.

„Оваа недела ја имав привилегијата да отпатувам за Киев и да поминам време со претседателот Зеленски… Искуството со украинската метропола за време на војната е неспоредливо со сѐ што доживеав досега“, напиша водителот на Твитер.

Британецот вели дека сакал само да праша – како претседателот всушност се снашол со сѐ тоа?

„Добив многу повеќе. Шоуто доаѓа наскоро… Преживувањето на милиони луѓе е вистинска секојдневна борба во земја која влегува во зима, а нејзината инфраструктура е нападната. Преку ова специјално шоу, светот ќе ја види страната на претседателот Зеленски којашто никогаш досега не била прикажана“, нагласи Бер Грилс.

Тој, исто така, му се заблагодари на Зеленски за неговото гостопримство во тие тешки времиња и му порача да остане силен.

Од друга страна, пак, украинскиот претседател му се заблагодари за посетата со објава на Фејсбук.

„Важно е светот да ја слушне вистината за борбата на Украинците за нивната слобода и демократија, за ракетниот терор на агресорот врз нашиот народ“, напиша Зеленски.

Видео на денот