ФОТО: Алиоски во тимот на колото заедно со Салах, Рашфорд, Фирмино..!

Фото: EPA-EFE/Glyn Kirk/POOL

Македонскиот репрезентативец придонесе во новиот триумф на Лидс против Њукасл (5:2) со првиот негов гол во Премиер лигата.

Езгјан Алиоски благодарение на неговите одлични перформанси се најде и во идеалниот тим на колото за периодот од 15-17 декември.

Нашиот играч има оценка 8,0, а во делот на одбраната се и В.Куфал 8,4 (Вест Хем), А. Вебстер 82, (Брајтон), Џ. Тарковски 7,7 (Барнли).

Најдобар голман беше Н. Поуп 8,4 од редовите на Барнли, во средниот ред М.Салах 8,2 (Ливерпул), И. Гундоган 8,0 (Манчестер сити), Д. Поденс 8,0 (Вулверхемптон) и М. Рашфорд 8,9 (Манчестер јунајтед).

Во нападот најдобро се покажаа Д. МекГолдрик (Шефилд јунајтед) кој има највисока оценка од сите 11 фудбалери 9,0, и Р. Фирмино 8,5 (Ливерпул).

Фото: Принтскрин/whoscored.com

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот