ФОТО: Агелер и Јакимовски се фатија за четки и префарбаа антисемитски графит во Бардовци

Фото: Општина Карпош

Со „заедничка еколошка акција“, Општина Карпош и Американската амбасада денеска го одбележаа Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот, кој помина пред три дена, на 27 јануари.

На настанот присуствуваа aмбасадорката на САД во Македонија, Анџела Агелер и заменик-шефот на мисијата, Ерик Маер, како и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски.

Фото: Општина Карпош

Од општината информираа дека вработените задолжени за одржување на јавната чистота, заедно со вработените од Американската амбасада, одржале акција за чистење на плоштадот во населбата Бардовци. Во оваа пригода, беа отстранети и недоличните графити од ѕидовите со антисемитска содржина. И амбасадорката Агелер и градоначалникот на Карпош Јакимовски, со четките во раце ги префарбаа навредливите графити, информираат од општината.

Фото: Општина Карпош

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот