Фортуната ги посака ракометарите, Чешка, Австрија и Украина ривали за мерак - Слободен печат

Фортуната ги посака ракометарите, Чешка, Австрија и Украина ривали за мерак

Македонската ракометна репрезентација имаше одлична ждрепка за групната фаза на Европското првенство 2020 година кое ќе се одржи во три земји, Австрија, Шведска и Норвешка. Македонија ќе игра во групата Б заедно со еден од домаќините, Австрија и уште и Чешка и Украина.
Натпреварите од групата Б ќе се играат во Виена.

Реално гледано, ракометарите ги посака среќата, ги добија релативно најслабите противници од барабаните. Носител на групата е Чешка, што е најдобриот можен избор бидејќи во првиот квалитативен барабан беа уште и велесили како Франција, Данска, Шведска, Хрватска, Шпанија.

Една од најинтересните групи е групата А која ќе се огра во Грац и во неа се наоѓаат три балкански репрезентации, Хрватска, Црна Гора и Србија, а четвртата селекција е Белорусија,. Најтешка група или група на „смртта“ е групата Е во која се Данска, Унгарија, Исланд и Русија.

Прочитајте и...  Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

ЕП 2020 започнува на 9 јануари и ќе се одржува во Австрија, Шведска и Норвешка. За прв пат на европските првенства ќе настапат 24 репрезентации па поради тоа, пласман во наредната фаза ќе обезбедат само двете најдобропласирани репрезентации од секоја група.

ГРУПА А (Грац): Хрватска, Белорусија, Црна Гора, Србија
ГРУПА Б (Виена): Чешка, МАКЕДОНИЈА, Австрија, Украина
ГРУПА Ц (Трондхајм): Шпанија, Германија, Летонија, Холандија
ГРУПА Д (Трондхајм): Франција, Норвешка, Португалија, БиХ
ГРУПА Е (Малме): Данска, Унгарија, Исланд, Русија
ГРУПА ЕФ (Гетеборг): Шведска, Словенија, Швајцарија, Полска

Прочитај повеќе

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 11 =

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат