6 C
Скопје

Формирано здружение за обнова на „Глобал” во Струмица

За санација и обнова на Трговскиот центар „Глобал” во Струмица е формирано Здружение „Обнова Глобал” кое ќе се обрати до сите општински и државни институции и до стопанските комори за да донираат средства на отворената солидарна сметка, информираше денеска Илија Митревски од ова Здружение.

Додаде дека собраните средства на најтранспарентен начин ќе се распределат за обнова на трговскиот центар, но и на сопствениците на продавници и тезги според проценката на штетата на стоката.

– Откако ќе ги распределиме донациите, јавно ќе објавиме кога, како и каде ќе бидат потрошени, изјави Митревски.

Според него, од Втората светска војна, Струмица не памети толку голема катастрофа. Пожарот уништил стотина тезги и продавници, а штетите се мерат во милиони евра.

Прочитајте и...  Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Во пожарот, кој избувна ноќта на 02.01, опожарен е голем дел од Градскиот пазар, повеќе продавници на приземјето и првиот кат, дел од вториот и третиот, а урнат е и дел од покривот.

Поврзани вести

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Слободен печат

Италија ги одложува локалните и регионални избори: Драстично е зголемен бројот на новозаболени од ковид- 19

Слободен печат

Бројот на случаи на ковид-19 во светот надмина 116 милиони лица

Слободен печат

ЕУ блокира испорака на вакцини на АстраЗенека за Австралија: Воспоставува и регистар за следење на извозот

Слободен печат

Остави Коментар