„Форен полиси“: Советот за безбедност при ОН е парализиран среде пандемија поради несогласувањата на САД и Кина

Според магазинот парализата е во момент кога САД вршат притисок врз СБ да усвои резолуција во која се обвинува Кина дека намерно го пуштила Ковид-19 во светот.

Американското списание „Форин полиси” објави дека Советот за безбедност при Обединети нации за време на пандемија е маргинализиран поради несогласувањата помеѓу САД и Кина за новиот коронавирус.

– СБ ја набљудува најголемата здравствена криза во последните сто години од страна, дебатирајќи за работата од далечина, изнесувајќи предлози за помош за организирање на одговор на пандемијата и во голема мерка игнорирајќи го апелот на генералниот секретар за прекин на судирите во сите делви на светот, наведува „Форин полиси”.

Според магазинот парализата е во момент кога САД вршат притисок врз СБ да усвои резолуција во која се обвинува Кина дека намерно го пуштила Ковид-19 во светот.

– Таквата иницијатива, што наизглед е дел од пошироката американска стратегија за отфрлање на одговорноста за сопствениот слаб одговор на ширењето на вирусот, сигурно ќе биде блокирана од Кина, која има право на вето, посочува „Форин полиси”.

Прочитајте и...  Дел од Карпош без вода

Пасивноста на СБ е спротивна на неговиот одговор на меѓународните закани, од нападите на Ал Каеда на 11 септември 2001 година врз САД до епидемијата на ебола во Западна Африка, кога администрацијата на американскиот претседател Барак Обама се залагаше за испраќање на лекари и мировна мисија во регионо за сузбивање на болеста, од која починаа 10.000 луѓе.

Според „Форин полиси”, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш обидувајќи се да го пополни актуелниот политички вакуум апелираше за глобално помирување, што би овозможило земјите и бунтовниците да се посветат на борбата против Ковид-19.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат