Ford Explorer се враќа во Европа (ВИДЕО)

По неколкугодишно отсуство од европскиот пазар, Ford ќе го врати својот популарен SUV на „Стариот континент“.

Ford ја претстави нова генерација на Explorer пред неколку месеци, кој може да се нарече „американски Golf“ во однос на популарноста кај „луѓето“.

Бидејќи Ford го претстави Explorer во 1990 година, Американците „полудеа“ по него и беше продаден во 7,5 милиони примероци, и особено популарен кај одржувачите на редот.

Сепак, со оглед на слабиот прием на Explorer со V6 моторот во Европа, шестата генерација ќе пристигне само во електрифицирана верзија.

Plug-in хибридот Explorer започнува со EcoBoost V6 литарски турбо бензински мотор од 350 коњски сили, електричен мотор во комбинација со 100 КС, а вкупниот вртежен момент е 840 Nm.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Моќта се пренесува на сите четири тркала со десетбрзински автоматски менувач, а Explorer може да помине 40 километри само на електрична енергија.

Во кабината на шестата генерација на Explorer се наоѓа најновата технологија со стабилна и одличен финиш, а интрумент таблата е со големина од 12,3 инчи.

Основната опрема нуди богат пакет: 10,1-инчен екран на допир, Ford SYNC 3, приклучок за модем Ford Pass и аудио систем од Bang & Olufsen, греење на предните седишта, како и модерен безбедносен систем за следење на лентата, старт/стоп технологија, интелигентна контрола на брзината со препознавање сообраќајни знаци, функција за сопирање во итни случаи …

Explorer, исто така, има седум различни режими на возење, во зависност од теренот по кој што се движи, и да ротационен контролер се избор на системот: Normal, Sport, Dirt Road, Slippery, Trailer, Eco и дополнителни специјални поставувања за длабок снег и песок.

Прочитајте и...  Уживајте во малку поинаков вкус - Солена дипломат торта

Ford Explorer се очекува во Европа кон крајот на 2019 година во пакетите со опрема ST-Line и елегантната Platinum.

Прочитај повеќе

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат

Деструктивната љубовна приказна на Жорж Санд и Фредерик Шопен, најголемата љубов на композиторот била неговата најголема рана

Слободен печат

Тридневна детоксикација – Исчистете го телото од наталожените отрови, а истовремено изгубете и неколку килограми

Слободен печат

Стил на неделата: Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“

Ј.К.Д

Уживајте во малку поинаков вкус – Солена дипломат торта

Слободен печат

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

ВЕЧНА ИНСПИРАЦИЈА: Најубавите цитати од Лујза Хеј, кога ќе му кажете „да“ на животот, и животот ќе ви каже „да“

Слободен печат

Брат и сестра се пронашле по 51 година: Биле оставени во торби кога биле бебиња

Слободен печат

Овие цвеќиња во домот носат љубов, пари и среќа

Слободен печат

Девојка која на протестите во Америка беше погодена со гумен куршум во лице, покажа како изгледа! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Со оваа маска за лице ќе изгледате 10 години помлади, а потребни се само две состојки!

Васко Спасоски