Фондацијата на Бил Гејтс потврди: Ова е втора водечка причина за смрт во светот

Фото: EPA/BERND WUESTNECK

Бактериските инфекции се втора водечка причина за смрт во светот по болестите на срцето, покажа големото истражување објавено во вторникот, во коe Staphylococcus aureus (златен стафилокок) и  pneumokok се споменуваат како две најсмртоносни бактерии.

Со судијата, чии резултати беа објавени во магазинот „Лансет“, се селектирани триесетина бактерии, најчести причинители на инфекции, а научниците се обидоа да проценат колку смртни случаи се поврзани со нив.

Истражувањето е спроведено во склоп на таканаречениот „глобален товар на болеста“.

Оваа огромна истражувачка програма, финансирана од Фондацијата на Бил Гејтс, е од неспоредливи размери и вклучува неколку илјади истражувачи од многубројни земји ширум светот.

Петте најсмртоносните бактерии

Авторите заклучија дека „смртните случаи поврзани со проучуваните бактерии претставуваат втора водечка причина за смрт во светот“ по коронарните болести на срцето, меѓу кои се истакнуваат срцевите удари.

Од 7,7 милиони смртни случаи поврзани со бактериски инфекции, секој осми се припишува на последиците од инфекција со Staphylococcus aureus и пневмокок. Овие податоци датираат од 2019 година, во времето пред пандемијата на ковид-19.

Од триесетте селекционирани бактерии, пет од нив предизвикуваат повеќе од половина од смртните исходи: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, pneumococcus, Klebsellia pneumoniae и bacillus pyocyanin.

„Итен приоритет“ во јавното здравство

Staphylococcus aureus е „водечка причина за смрт предизвикана од бактериска инфекција во 135 земји“, покажала студијата. Но, кај децата помлади од пет години најсмртоносни се пневмококните инфекции.

Истражувачите велат дека овие резултати се јасен показател дека бактериските инфекции се „итен приоритет“ во јавното здравство.

Оттаму апелираат на ангажман за превенција од инфекции, помудро припишување на антибиотици, особено за да се избегне отпорноста на овие лекови, како и поефикасна употреба на вакцините.

 

 

 

 

 

 

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот