Фон дер Лејен: Ако не ги поврземе земјите од Западен Балкан блиску до ЕУ, други ќе го направат тоа

Северна Македонија и Албанија направија огромни напори за да влезат во Европската Унија, идната претседателка на Европската Комисија Урсула Фон дер Лејен рече во петокот, имплицитно спротивејќи се на одлуката на Франција за вето на преговорите.

Фон дер Лејен го изјави тоа по разговорот во Берлин со канцеларката Ангела Меркел, која рече дека е „станува збор за екстремно важен стратегиски европски интерес, двете земји да продолжат да имаат стремеж кон членство во ЕУ.“

„Албанија и Северна Македонија направија неверојатни напори за да стигнат до тука“, рече Фон дер Лејен.

„Се додека тоа не е можно, јас ќе продолжам да правам се за да развијам заеднички проекти што ќе ги поврзат земјите од Западен Балкан блиску до нас. Ако не го направам тоа, други ќе го направат.“

Прочитајте и...  Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на зголемување на ЕУ на самитот во Брисел, велејќи дека процесот на експанзија треба да има реформи.

Прочитај повеќе

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат

Алијанса на Албанците: ДУИ ги злоупотребува административците како „жив штит” за политички интереси!

Слободен печат

Николоски: Заев се надева дека со брзи избори ќе има помал пораз

Слободен печат

Директорот на финансиска полиција е негативен на ковид-19

Слободен печат

Британија планира воздушни мостови за патниците за да не одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Самсонс-Џексон: Разумно е да се очекува вакцина до крајот на годината

МИА Агенција

Османи: Нема друг датум за избори освен 5 јули

Слободен печат

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да не изненади ако се потврдат некои шпекулации дека власта крие новозаболени, за да не се добие впечаток дека нема услови за избори на 5-ти јули

Слободен печат

Лажни вести од протестите во САД: Полицијата во Минеаполис не уапси агент на ФБИ, ниту пак снимката е сегашна (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Партиите не треба да ги земаат државните пари за оваа година кои им следат според закон

Слободен печат