19 C
Скопје

Фон дер Лајен: Европската Комисија ќе предложи „дигитален пасош” за ковид-19

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен на Твитер најави дека нејзината институција ќе предложи формално воведување на пасоши за граѓаните да можат да патуваат во услови на пандемија, јави дописничката на МИА од Брисел.

– Овој месец ќе поднесеме предлог закон за Дигитален Зелен Пасош. Целта е да се поднесе доказ дека лицето е вакцинирано. Оние коишто уште не можеле да добијат вакцини, да достават негативен тест, твитна претседателката на ЕК и увери дека овој предлог ќе ги почитува сите стандарди на ЕУ за заштита на личните податоци.

За Фон дер Лајен овој пасош треба да го „поедностави” животот на Европејците и да им се овозможи постепено повторно да патуваат и да се движат преку границите.

На брифингот на Европската Комисија денеска не се дадоа повеќе детали за содржината на овој предлог кој треба да биде поднесен во текот на овој месец.

Поврзани вести

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Филипче: Нема ништо тајно и сомнително при набавката на кинеските вакцини

Слободен печат

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Остави Коментар