Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја претстави новата методологија за проширување

Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен, ја повика ЕУ да го одржи моментумот кога станува збор за Западен Балкан.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување.

Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен, ја повика ЕУ да го одржи моментумот кога станува збор за Западен Балкан.

– Доколку сакаме успешен самит ЕУ- Западен Балкан во Загреб тогаш мораме сега да ја направиме нашата домашна задача. Затоа за неколку недели ќе ја претставиме нашата нова методологија за проширување за да разговараме за неопходната модернизација, а првенствено на нашите пријатели од Западен Балкан – Северна Македонија и Албанија, да им дадеме перспектива за почеток на пристапните преговори , порача Фон дер Лајен.

Прочитајте и...  Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Претседателката на ЕК оцени дека токму Хрватска, која го презела шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, знае многу подобро од другите што значи силата на европската перспектива, колку далеку таа сила може да ја однесе државата во поглед на трансформацијата на системот и економијата, но и што е тоа што е добро што ЕУ може да го направи со својот ангажман и инвестирањето во регионот на Западен Балкан.

Прочитај повеќе

„Ферари“ во добивка, очекува милијарди евра приход

Слободен печат

Уапсени 40 луѓе во Остин по минатонеделното убиство на Герет Фостер за време на демонстрациите

Слободен печат

Заев: Денес се обврзуваме да градиме вистински дом на демократијата на сите граѓани на С. Македонија

Слободен печат

Албанија екстрадира во Германија Таџикистанец баран со меѓународна потерница поради тероризам

Слободен печат

Поведена истрага за родосквернавење и обљуба на немоќно лице

Слободен печат

По косовскиот премиер Хоти, денеска и неговиот заменик позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кризниот штаб на БиХ: Епидемолошката ситуација се влошува, да се избегнуваат собири

Слободен печат

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот поевтинува

Слободен печат

ТУРИСТИЧКО ЛУДИЛО СО АСТРОНОМСКИ ЦЕНИ ВО ОХРИД: Резервација на маса во кафуле само ако потрошите над 3.000 денари

Михаило Донев

„Сони“ очекува пад на оперативната добивка за 27 отсто

Слободен печат

Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

Слободен печат

Францускиот научен комитет предупредува: Многу е веројатна појава на уште еден бран на коронавирус наесен или во зима

Слободен печат