Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја претстави новата методологија за проширување - Слободен печат

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја претстави новата методологија за проширување

Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен, ја повика ЕУ да го одржи моментумот кога станува збор за Западен Балкан.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување.

Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер Лајен, ја повика ЕУ да го одржи моментумот кога станува збор за Западен Балкан.

– Доколку сакаме успешен самит ЕУ- Западен Балкан во Загреб тогаш мораме сега да ја направиме нашата домашна задача. Затоа за неколку недели ќе ја претставиме нашата нова методологија за проширување за да разговараме за неопходната модернизација, а првенствено на нашите пријатели од Западен Балкан – Северна Македонија и Албанија, да им дадеме перспектива за почеток на пристапните преговори , порача Фон дер Лајен.

Претседателката на ЕК оцени дека токму Хрватска, која го презела шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, знае многу подобро од другите што значи силата на европската перспектива, колку далеку таа сила може да ја однесе државата во поглед на трансформацијата на системот и економијата, но и што е тоа што е добро што ЕУ може да го направи со својот ангажман и инвестирањето во регионот на Западен Балкан.

Прочитај повеќе

Коцевски: Политичката култура е сведена на најниско ниво

Слободен печат

Два нови случаи на коронавирус во Сингапур

Слободен печат

Силен земјотрес го погоди Таџикистан

Слободен печат

Градоначалникот на Велес: Лошо е што овој град стана лидер по фејкњуз во светски рамки

Слободен печат

Над 200 Италијанци илегално користеле социјална помош

Слободен печат

Тасева: На секој што дома ќе му остане храна од ручек, вечера, прослава, да ја сподели со оној кому е најпотребна

Слободен печат

Остави Коментар

3 × one =

Прочитај повеќе

Путин за советници постави дел од поранешните министри

Слободен печат

Импичментот може да му наштети и на Трамп и на кандидатот на демократите за претседателските избори

Слободен печат

Тасев: Политичарите го кочат бизнисот бидејќи не создаваат услови за добар бизнис

Слободен печат

Палестина ја отфрли мировната иницијатива на САД

Слободен печат

Меркел пристигна во Турција, ќе разговара со Ердоган за решавање на конфликтите во Либија

Слободен печат

Студенти иноватори на скејтборд за деца со посебни потреби: Не сакаме да заминеме од земјата

Слободен печат