19 C
Скопје

„Фолксваген“ се откажа од идејата за изградба на фабрика во Турција

Во неа требаше да се произведуваат возила од марката „Пасат“ и „Суперб“, како и „Шкода седан“.

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ отстапи од планот да гради нова фабрика во Турција како одговор на падот на потрошувачката за нови автомобили за време на пандемијата од корона вирусот.

Германските медиуми го пренесоа ваквото соопштение на компанијата.

„Фолксваген“ е најголема германска компанија која имаше план да отвори фабрика во Маниси на западниот брег на Турција, инвестиција вредна 1,3 милијарди евра.

Во неа требаше да се произведуваат возила од марката „Пасат“ и „Суперб“, како и „Шкода седан“.

Поврзани вести

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Германија ќе ја препорача вакцината на Џонсон и Џонсон за лица постари од 60 години

МИА Агенција

Заев: Дигитализацијата е давање шанса на развојот, учебници ќе има

Слободен печат

Муслиу за СП: Македонија може да стане и членка на САД, имаме опции кон Западот

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Мирослава Бурнс

Остави Коментар