ФОЛКСВАГЕН ПРИСТИГНУВА ВО ХРВАТСКА: Властите започнуваат разговори со Меркел за реализирање на инвестицијата

Хрватската влада денеска се очекува да отвори разговори со германската канцеларка Ангела Меркел за пристигнувањето на Фолксваген во Хрватска, објави министерот за економија Дарко Хорват, јавија хрватски медиуми.

Иако пред три недели, шефот на производство на Фолксваген, Андреас Тостман, изјави дека не бараат алтернативна локација за нивната нова фабрика од 1,5 милијарди, и покрај одложување во Измир, Хорват тврди дека владата подготвила понуда за германскиот инвеститор и е решена таа инвестиција се реализира во Хрватска.

Хорват изјави дека Владата претходно ги примила и обработувала сите барања на менаџментот на Фолксваген и открила три потенцијални локации за фабриката.

– Разговорите со Меркел започнуваат за да ја реализираат својата инвестиција во Хрватска, а владата собра понуда за Фолксваген и пронајде три локации каде има милион квадратни метри земјиште подготвени и сите други услови, а побарани беа 40 параметри, да се реализира таа инвестиција, рече Хорват.

Прочитајте и...  Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Според него, има три локации за фабриката: Вараждин, Иваниќ-Град и Дуго Село.

Прочитај повеќе

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат