Фолксваген планира да произведе 3 милиони мали електрични возила во Шпанија

Архива

Германскиот производител на автомобили Фолксваген планира да произведе 3 милиони мали електрични возила во своите две фабрики во Шпанија меѓу 2025 и 2030 година, изјави Вејн Грифитс, претседател на СEAT.

Германскиот производител на автомобили промовира електрификација на своите производи и планира да изгради фабрика за батерии во Шпанија. Грифитс рече дека СEAT има намера да произведува 500.000 електрични автомобили годишно во фабриката СEAT во Марторело, во близина на Барселона.

Приоритет на СEAT е сите работници да ги задржат своите работни места, додаде тој.

Извршниот директор на прес-конференција рече дека производителот на автомобили работи напорно за да донесе втора платформа за производство на електрични возила во Марторел, што ќе ја зголеми конкуренцијата. Фолксваген претходно соопшти дека ќе започне со производство на две електрични возила во фабриката во Марторел во 2025 година, пренесува Кликс.ба.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот