ФМП Академија со сензационална куп победа над Пелистер!

Фото: kfsm.mk

Во првото четвртфинале од Купот на Македонија денеска составот на ФМП Академија со резултат 100:98 успеа да го совлада и елиминира Пелистер.

Драма до самиот финиш на мечот во СРЦ „Кале“ – Скопје, со доста нервоза на двете страни. На една минута и 19 секунди до крајот на средбата на семафорот стоеше нерешени 96:96.

А потоа се случи и моментот на одлука. Тројка на Крстајиќ на истек на нападот, за 99:96 на 8,5 секунди до крајот на дуелот.

Л.Стојановски „потроши“ три секунди, и го испрати Калахан на линијата за слободни фрлања. Беше мирен Американецот за 98:99. Крстајиќ беше половичен за 100:98, но доволно за големо славење на „академиците“.

Најзаслужен за триумфот беше Крстајиќ со 29 поени, 19 забележа Херис (10 скока), а Атанасов имаше 18 поени и девет скока.

На спротивната страна за битолската екипа доминираше Кесар со 31 кош, следен од Малешевиќ кој запиша 21 плус 11 скока.

Александар Петровиќ, тренер, Навико Академија ФМП

– Сигурно дека имаше и некое потценување од страна на противникот што се должи на двете нивни победи во првенството досега. Момците дадоа срце, изгоревме на терен и заслужено победивме. Тоа што претходно се договоривме го исполнивме, го исконтролиравме нивниот скок, ја запревме транзицијата, имавме контрола во нападот, а и контрола над резултатот. Им честитам на Пелистер за борбата, сигурно и тие да победеа ќе беше заслужено. Ова е една е нашите најдобри партии оваа сезона. Сега следува да се смириме, да одмориме и со ладни глави да одиме во нова победа.

Видео на денот