Флорида со повеќе од 21.000 нови случаи на ковид-19

Мајами, Флорида, САД / / Фото: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA

Флорида пријави 21.683 случаи на ковид-19, што ја прави земјата национален епицентар на епидемијата на коронавирус во југоисточниот дел на Соединетите држави, објавија американските Центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Според денешниот Гласот на Америка, најголемиот број случаи на ковид, 19,334, претходно биле пријавени во Флорида на 7 јануари, пред вакцините да станат широко достапни, според федералната здравствена служба.

Случаите во Флорида, која има население од скоро 21,5 милиони луѓе, сега сочинуваат една петтина од сите нови случаи на „Ковид-19“ во Соединетите држави.

Флорида во петокот објави околу 17.000 нови случаи, истиот ден кога гувернерот на државата им забрани на училиштата да бараат од учениците да носат маски кога ќе се вратат на своите клупи во август.

Од почетокот на пандемијата, Флорида забележа 2,6 милиони потврдени случаи на ковид -19 и повеќе од 39,000 смртни случаи.

Видео на денот