Флик: Не гледам назад во минатото, очекувам вжештена атмосфера во Скопје

Селекторот Ханси Флик сака што побрзо Германија да го обезбеди пласманот на СП 2022/Фото: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Репрезентацијата на Германија ја оправда фаворитската улога во квалификациите и е многу блиску до обезбедување на ново учество на Светските првенства.

Токму в понеделник (20.45 часот) избраниците на селекторот Ханси Флик ќе се обидат со триумф и практично го заверат пласманот на Мундијалот во Катар следната година.

Како што е веќе најавено, околу 17.000 илјади навивачи се очекува да присуствуваат на трибините на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје, кои треба да ја дадат поддршката за нашите најдобри фудбалери кон остварувањето на позитивен резултат.

Четирикратниот светски шампион е свесен за единствениот пораз кој го доживеа во квалификациски циклус, токму од Македонија годинава во Дуизбург (1:2) што беше голем шок за нив.

Од друга страна, селекторот Флик не сака да гледа во минатото, туку само напред како да се обезбедат бодовите и се зацврстат на првата позиција на табелата.

– Атмосферата во Скопје ќе биде вжештена. Македонската репрезентација ќе биде целосно мотивирана. Тие сакаат да ги задржат шансите за пласман на СП и со победата која ја имаа на наш терен сега имаат поголема самодоверба.

Македонија знае како да игра фудбал, имаат искусни играчи во составот, затоа мораме да ги покажеме нашите сопствени квалитети и мислам дека тоа ќе биде одлучувачко.

Не гледам назад во минатото, ние сакаме само да ја имаме нашата филозофија на теренот, да бидеме обединети, да останеме активни. Сакаме да победиме и што е можно побрзо да го обезбедиме пласманот на Светското првенство – рече Флик, а пренесува „Ројтерс“.

Милевски: Против Германија пред сè тактички мора да бидеме на врвно ниво

Видео на денот