ФК Силекс до ФФМ: За чии интереси се воведува плеј-оф и плеј-аут фаза?

Прволигашкиот клуб од Кратово исто така повикува на разумна одлука и фудбалски компромис какако не би се нанела штета на никого.

На последниот состанок на Фудбалската федерација и прволигашите беа предложени три можни сценарија за завршување на сезоната 2019/2020.

Веќе дел од клубовите го споделуваат своето размислување за тоа дали и како би се доиграл шампионатот на терените.

И ФК Силекс внимателно ја следи ситуацијата, со забелешки кон Фудбалската федерација на Македонија.

Клубот од Кратово исто така повикува на разумна одлука и фудбалски компромис какако не би се нанела штета на никого. До прекинот на сезоната Силекс се наоѓаше на второто место со 36 бодови, еден повеќе од третопласираната Шкендија, а 10 помалку од водечкиот Вардар.

Во продолжение целото соопштение на фудбалскиот клуб Силекс до јавноста:

фото: принтскрин/фејсбук
фото: принтскрин/фејсбук

По повод новонастанатата ситуација во нашата земја во врска со вирусот CoVid-19, ФК Силекс нестрпливо ја чека одлуката на македонските извршни и фудбалски власти со иднината на сезоната во нашиот шампионат.

Прочитајте и...  Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Со оглед на ситуацијата, сакаме да потенцираме дека здравјето на фудбалерите и фудбалските работници мора да остане на прво место, а потоа да се размислува на спортскиот и натпреварувачки дел.

ФК Силекс остро реагира на најавите на Фудбалската Федерација на Македонија за можното сценарио за продолжување на шампионатот во систем плеј-оф и плеј-аут фаза (без испаѓање).

Господа од ФФМ, сакаме јавно да Ве прашаме:
Која е целта и за чии интереси се воведува системот плеј-оф и плеј-аут фаза..

Ако 90% од пласманот на табелата е реализиран, особено што нема да има испаѓање од лигата тогаш се прашуваме зошто би се ризикувало здравјето на фудбалерите и фудбалските работници за доигрување на првенството.
Кој би имал интерес и кој ќе ја понесе одговорноста доколку коронавирусот се појави меѓу фудбалерите и сите учесници во организација на натпреварите.
Исто така, сакаме јавно да Ве прашаме:
Што ќе се случи ако повторно се прекине првенството.
Кој ќе ги плати трошоците на екипите, кој ќе го превземе ризикот од евентуални повреди на фудбалерите поради краткиот период за подготовки.

Прочитајте и...  Непријатно изненадување за Ѓоковиќ на Ролан Гарос: Организаторот му ја прекина прес конференцијата откако почна да зборува за коронавирусот

Бидејќи топката е префрлена на клубовите, тогаш ФК СИЛЕКС ќе ги почитува законите на својата држава во целост, а тоа се:

На 15.06.2020 се отвараат границите на нашата земја вклучувајќи 14 дневна самоизолација за странци кои не се транзит и остануваат во нашата држава за вршење дејност минимум 14-21 ден колективен заеднички тренинг за усогласување на тактика.

За крај да напоменеме дека, ФК СИЛЕКС е во состојба после 25.07.2020 да го продолжи првенството во целост според системот, 36 кола со испаѓање и влез во ПМФЛ како што се пропозициите за сезоната 2019/2020.

ФК СИЛЕКС повикува на разумна одлука и фудбалски компромис како не би се нанела штета на никого. Спортски поздрав

Прочитајте и...  Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

ФК Силекс

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат