Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

Сезона на вируси е, иако кај нас за среќа, сè уште нè заобиколува злогласниот коронавирус, ретко кој е имун на настинка  и на грип. Како што знаеме, најдобра одбрана од вирусите е силниот имунитет, а тој освен со сон и правилна исхрана, се зајакнува и со физичка активност.

Како најдобра, наедноставна и наефективна алтернатива, повеќето експерти предлагаат спорт кој физички не е многу напорен, а истовремено нè опушта-пливање.

Нема потреба да чекаме да дојде лето, доволно е да посетиме некој затворен базен, а останувањето во вода само три пати во неделата по половина час до час ќе направи чудо за нашиот имунитет. Луѓето кои практикуваат ваква активност имаат поголем број на бели крвни зрнца кои се важни за борба против инфекции и вируси.

Според  истражувањето спроведено на Универзитетот во Торонто, направено на 1.800 испитаници од 18 до 80 години, пливањето нè штити од вируси. После тримесечно редовно пливање во текот на зимата, утврдено е дека ниту еден од учесниците не бил настинат, што не треба да ни е чудно, ако знаеме дека овај спорт има корисен ефект на целиот организам.

Прочитајте и...  Виц на денот - Одмор од работа

Движењата во вода, меѓу другото, имаат корисен ефект на работата на срцето и крвниот притисок, го подобрува капацитетот на белите дробови, го намалува ризикот од мозочен удар и дијабетес од типот 2, го намалува чуството на „тежина” во нозете, позитивно влијае на линијата.

Важен фактор за добар имунитет е и отсуствотот на стрес, а пливањето во таа смисла е во предност над сите останати спортови, затоа што има медитативен ефект. Всушност, тоа нè ослободува од стрес, затоа што во водата помалку се лачи хормонот на стрес кортизол, а повеќе – хормонот на среќа енрдофин. И што е најважно, овај ефект трае и по неколку часа после пливањето.

Значи, доволно е само да запливате, и така да ги намалете на минимум шансите да добиете некој вирус.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ откри која е нејзината најголема животна грешка!

Прочитај повеќе

Ѕвездата на серија „Изгубени“ го победи коронавирусот: Оваа болест е различна од сите други! (ВИДЕО)

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 7 ДЕЛ, овојпат во соработка со Центарот за ран детски развој „Мара Бубамара“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Повторно се враќа трендот кој направи „хаос“ во модниот свет и ги подели мислењата! (ФОТО)

Слободен Печат

Родени се Марвин Геј, Горан Каран и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат

Дали е сигурно да се носи хируршка маска повеќепати и на кој начин да ја исперете платнената?

Слободен печат

Баба Ванѓа на смртната постела: Насекаде околу нас ќе има корона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за четврток, 2 април: Дознајте какви предизвици ве очекуваат денеска!

Слободен печат

Виц на денот – Одмор од работа

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ откри која е нејзината најголема животна грешка!

Васко Спасоски

Сестрите Кардашијан се ИСТЕПАА ПРЕД КАМЕРИТЕ – Погледнете какви гребаници заработи Ким (ВИДЕО)

Слободен печат

Пропадна и четвртиот брак на Маленко

Слободен печат

Две прашања кои можат да ви откријат колку ќе трае вашиот брак – Одговорете ги!

Слободен печат