12 C
Скопје

Фирмите не ги исполнуваат договорите: Во зоните „фалат“ 7.300 вработувања и околу 100 милиони евра во инвестиции!

Со преземните обврски од договорите, странските компании во технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) треба да имаат околу 21.000 вработени, а сега се вработени околу 14.000 – изјави директорот на Дирекцијата за ТИРЗ Јован Деспосовски, во својот отчет за реализраните инвестиции.

– Уште 7.300 луѓе треба да се вработат во зоните, а ние ќе ги мотивираме компаниите што брзо, па и предвремено, да ја реализиираат динамиката – рече Деспотовски.

Во однос на планираните инвестиции, според писмата со намери на актуелните инвеститори во ТИРЗ, биле дефинирани 450 милиони евра, но договори се потпишале за 350 милиони, а се реалзирале околу 305 милиони евра.

– Разликата меѓу намерата и реализацијата е околу 100 милиони евра. Ние ќе бидеме фокусирани кон нови инвеститори, но и кон тоа да се реализираат преземените обврски од  постоечките, па дури и да се надминат договорените инвестиции. Сегашната реализација на инвестициите, во однос на декларативните, е 67 проценти – рече Деспотовски.

Прочитајте и...  Киднапирани, па ослободени од Боко Харам: Нигериските ученички на сигурно и во добра состојба

Тој најави и нов пристап во работењето на ТИРЗ. Фокусот ќе биде на компаниите кои создаваат поголема додадена вредност, што всушност се компании од кои државата има поголема добивка. Потоа, ќе се креира модел на единствена влезна точка, а тоа значи и за домашните и за странските компании исти услови обезбедени од државата. Државата планира да вложи 15 милиони во ифраструктурата на зоните. Исто така, ќе се работи и на вклучување на домашните компании во големите синџири на странските компании.

Државната помош за минатата година за компаниите во ТИРЗ била 10,6 милиони евра, а Деспотовски најави транспарентен список за тоа која компанија колку пари добива поединечно.

Поврзани вести

Професорката Шерон Пикок од Кембриџ: Ковидот веќе не мутира толку брзо

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Слободен печат

До крајот на мај преку Ковакс ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Слободен печат

Заев и Николовски во офанзива против корупцијата: Нема веќе чување предмети во фиоки, да не ни се случуваат „Панами и Белизиња“

Лука Андреев

Во Романија изречени затворски казни за поранешна министерка и ќерката на Басеску

Слободен печат

Мишел: Недвосмислена поддршка на ЕУ за суверенитетот на Украина

Слободен печат

Остави Коментар