6.8 C
Скопје

Фирмите може да аплицираат за помош за плати, половина од парите се подарок

Од денеска па до 30 април, фирмите и самостојните вршители на дејност може да аплицираат за финансиската помош за плати за февруари и за март. По изгласаниот закон, денеска се објавени и правилниците согласно кои тие можат да го извршат аплицирањето во УЈП, информира министерот за финансии Фатмир Бесими на прес конференцијата која е во тек.

Тој рече дека новина овојпат е тоа што фирмите и самостојните вршители на дејност нема да враќат половина од добиениот износ и тоа со ништо не е условено. А доколку, пак, вложуваат пари во основни средства, тогаш сите пари им се 100 проценти грант.

– 2021 година е година на ревитализација и сите мерки се во таа насока – рече Бесими.

За февруарската и мартовската плата се издвоени 31 милион евра. Со мерката се планира да бидат опфатени 60.000 работници. Помошта е од 14.500 денари до 21.776 денари по работник и зависи од тоа колку е намален приходот на компанијата што аплицира за помош.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар