29 C
Скопје

Фирмите може да аплицираат за февруарска помош цел март

Законот за финансиска помош за фирмите за исплата на плати не е поставен на дневен ред во Собранието, но вицепремиерот Фатмир Битиќи ги смирува компаниите со образложение дека аплицирањето за помошта, овој пат, место до 10-ти во месецот ќе биде цел март.

– Поради блокадата во Собранието го изнајдовмне ова решение. Знам дека тоа ќе значи дека фирмите треба треба прво да издвојат пари, а потоа да ги добијат назад од државата. Но, поинаков модел нема. Тоа е цената на демократијата. Ние сме извршна власт, а Собранието е законодавна – рече Битиќи на средбата во Стопанската комора која тој и министерот за финансии Фатмир Бесими ја одржаа со претставници на повеќе компании.

Министерот Бесими потенцираше дека предлог – законот за финансиска помош е даден во Собранието уште пред 15-тина дена, но дека има и многу други економски закони предадени уште во ноеммври, а кои чекаат на ред.

Претедателот на Стопанската комора Бранко Азески апелираше до пратениците да не ги кочат законите во Собранието затоа што така и нанесуваат удар на економијата.

Поврзани вести

Владата го задолжи ЕСМ да изработи студија за изградба на фотонапонска електрана во Штип

Слободен печат

Нуредини: Во иднина ќе бидеме земја-транзит за гас за другите земји

Слободен печат

Филипче: На 14 мај пристигнуваат 38 400 вакцини од „Астра-Зенека“

Слободен печат

Претседателот на Собранието, Џафери се сретна со чешкиот министер за одбрана Метнар

Слободен печат

Државата за багателни цени сака да распродава земјоделско земјиште

Слободен печат

Во Тексас убиени двајца заменици шерифи

Остави Коментар