Финската премиерка позираше без градник и кошула и ја подели јавноста: Што (не) е дозволено во облекувањето на политичарите?

Фотографијата на финската премиерка Сана Марин, објавена во магазинот „Тренди“ предизвика бурни реакции и ја подели јавноста.

Премиерката не позира „закопчана до грло“, туку напротив – пред фотографскиот објектив застанала само со палто и ѓердан на себе, без кошула и градник.

Сана Марин (34) е најмладата премиерка на светот, а сега е во центар на вниманието поради оваа фотографија.

Instagram

Оваа фотографија го подели мислењето на јавноста. Едни сметаат дека е неприкладна за нејзината функција, а други го негираат ваквиот став и сметаат дека тоа е само уште еден показател на нерамноправноста на половите.

Многумина потсетуваат дека кога претседателот Путин се фотографира гол до половина на тоа се гледа со одобрување и отворено воодушевување за неговата фигура.

Прочитајте и...  Некогаш ги масираше стапалата на славната богаташка, а денес е една од највлијателните жени во светот и заработува милиони
EPA-EFE/DMITRY ASTAKHOV
EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY

Но кога убава и млада премиерка се слика во палто под кое нема градник и кошула, тоа е ерес, без оглед што на фотографијата нема ништо вулгарно.

Instagram

Во одбрана на женските права и за поддршка на финската премиерка Сана Марин, многубројни корисници на социјалните мрежи почнаа да се сликаат само во палта и да ги објавуваат фотографиите под хаштагот #iamwithsana.

View this post on Instagram

Antakaa palaa 🔥🔥🔥 #imwithsanna #trendimag⠀ ⠀ Me Trendissä olemme seuranneet kuvianne ja lukeneet viestejänne ja kommenttejanne ilosta ymmyrkäisinä, ylpeydestä halkeilleina ja älyttömän voimaantuneina – kiitos 🖤. Päätoimittaja Mari Karsikkaan sanoin:⠀ ⠀ "Pian Trendin ilmestymisen ja kohun alkamisen jälkeen naiset alkoivat jakaa rintavaon paljastavia kuvia #imwithsanna-tunnisteella somessa. En ole varma, kuka ehti ensin, mutta ei ainakaan Trendi. Someilmiön synnyttivät yksittäiset naiset, joille Sanna Marinin parjaus riitti. Olen heille hyvin kiitollinen."⠀ ⠀ 👉🏼 Lue biossa olevan linkin kautta päätoimittajan koko kirjoitus siitä, mitä #imwithsanna-kohu on opettanut.

A post shared by Trendi & Lily (@trendimag) on

Сана Марин во политиката влезе кога имаше 27 години и доживеа молњевит успех. Судејќи според текстовите во медииумите, таа е мошне интересна личност. Во едно од интервјуата рекла дека во детството се чувствувала невидлива бидејќи не можела слободно да зборува за своето семејство. По разводот на нејзините родители раснела во заедница со мајка ѝ и нејзината партнерка. Мајка ѝ и влевала самодоверба, ја учела да верува дека во животот може да постигне сѐ што ќе посака. Не крие дека таа е првиот член од нејзиното семејство кој завршил факултет, а денес, освен што е премиерка на Финска, таа е и мајка на двегодишната Ема која ја добила во врската со долгогодишниот партнер.

Поврзани вести

Поранешниот ангел на Викторија Сикрет позираше гола за насловната на „Вог“: Ирина Шајк во „жешко“ издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Меланија Трамп за првпат се појави во јавноста по битката со коронавирусот и ги воодушеви присутните со елегантниот стајлинг! (ФОТО)

Слободен Печат

Стручњаците открија на кои делови од телото најмногу и најмалку боли тетовирањето!

Слободен Печат

Зоран Костески – Шваца ни го открива Мариово, од памтивек неосвоена област

Ј.К.Д

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Слободен Печат

Остави Коментар