Финска: Кучињата намирисуваат ковид-19 со речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Истражување во Финска со кучиња кои можат да намирисаат заболен од новиот коронавирус, покажуваат дека може да дојда до, речиси, идентични резултати како од ПЦР тестовите. Три кучиња намирисале 2.200 патници кон крајот на септември на аеродромот Хелсинки-Ванта и откриле ковид-19 кај 0,6 отсто од патниците.

– Од 16.000 до 17.000 ПЦР тестови што беа направени на аеродромот, помалку од еден процент од патниците беа позитивни, изјави градоначалникот на Ванта, Тимо Аронкјито.

Четири кучиња од различни раси, обучени од финското Здружение за откривање на мириси, од 23 септември почнаа со „работа” на аеродромот во Хелсинки. Истражување на алтернативни методи за тестирање на ковид-19 е проект финансиран од финската Влада и ќе трае до декември.

Прочитајте и...  ФОТО I Вечерва протести на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во седум града, утре во Скопје

Финска се одлучи на такво тестирање, откако во студија на Ветеринарниот факултет на Универзитетот во Хелсинки навести дека дресирани кучиња можат да го откријат новиот коронавирус со сто проценти сигурност.

Патниците кои се согласни бесплатно да се тестираат на аердромот во Хелсинки не мора да имаат директен физички контакт со кучето. Тие требаа само да се избришат со марамче и да го стават во тегла, а потоа кучето го мириса во одвоена кабина.

Финска е втора земја во светот која обучи кучиња за детектирање на ковид-19. Такво тестирање летово беше спроведено во главниот град на Обединети Арапски Емирати.

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian