Финансиско освежување за шведската економија: „Инјекција“ од 12 милијарди долари за излез од корона-кризата

Активностите во националната економија во оваа година ќе се намалат за околу 4,6 проценти, соопшти денеска шведската Влада и додаде дека во 2021 година ќе „вбризга” 105 милијарди круни или 12 милијарди долари буџетски средства во економијата.

– Заедно ќе работиме на закрепнување на Шведска од корона-кризата за да изградиме поодржливо општество, се вели во соопштението на малцинската коалиција.

Буџетските мерки, како што се намалување на даноците за граѓаните и за компаниите, како и повеќе средства за секторот за социјална заштита, веќе се широко познати во Шведска.

Прочитајте и...  Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар