„Филтер Лабел“ го објави албумот „Биг лов“ на дуото Георги Шарески и Марко Јовановиќ

Во текот на изминатите три месеци дуото Шарески – Јовановиќ ѝ се претстави на светската јавност со трите синглови „Cou Cou“, „Love Song 2“ и „Bird of Paradise“, кои беа одлично прифатени и се најдоа на плејлистите на десетици светски радиостаници специјализирани за џез, даунтемпо и ворлд мјузик. Овие три песни, всушност, беа најава за албумот „Big Love“, што од 3 февруари може да се слуша и даунлодира од сите светски дигитални музички сервиси.

Изданието содржи девет композиции потпишани од Георги Шарески и нуди интимен поглед во творечката имагинација на овој несекојдневен музички автор. Чистата убавина на овие песни е заокружена со уникатниот, навидум необичен, спој на гитарата на Шарески и усната хармоника на виртуозот Марко Јовановиќ.

Со речиси детска разиграност, без трошка его, овие двајца музички генијалци совршено се надополнуваат и истражуваат каде се границите на нивниот уникатен музички концепт. Резултатот е фантастична синергија како посвета на искреноста во уметноста.

Низ албумот провејуваат влијанија на Тутс Тилеманс, Пат Метини и Стиви Вондер, но не како очигледни цитати, туку како инспирација за еклектичниот пристап во творештвото и интерпретацијата. Изданието звучи медитативно и спиритуално, на моменти можеби и наивно, но истовремено е и длабоко емотивно, необично и волшебно.

Албумот „Big Love“ на Георги Шарески и Марко Јовановиќ веќе е достапен на сите позначајни музички сервиси во светот, известија од „Филтер Лабел“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот