5 C
Скопје

Филипинските жени го критикуваат „сексистот“ Дутерте откако тој рече дека функцијата претседател – не е за жена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте смета дека функцијата претседател на држава не е за жени поради нивните емоционални разлики со мажите и ги отфрли шпекулациите дека неговата ќерка ќе го наследи следната година.

– Мојата ќерка не се кандидира. И реков на Индаи да не се кандидира затоа што ја сожалувам, знаејќи дека ќе мора да мине низ тоа низ кое јас минувам, рече Дутерте на почетокот на проект за автопат, осврнувајќи се на неговата ќерка Сара која ја нарече прекарот, пренесува Си-Ен-Ен.

– Ова не е за жени. Знаете, емоционалниот распоред на жена и маж е сосема поинаков. Тука ќе станете будала. Значи … тоа е тажна приказна”, рече Дутерте.

Прочитајте и...  Врнежи од снег на неколку патни правци, сообраќајот без забрани

Филипинските борци за правата на жените реагираа со потсмев на изјавата на претседателот Дутерте.

Ета Росалес, која е членка на умерената левичарска група пратеници од опозицијата, го предводеше бранот критики.
„Претседателството е за мажи? Во која пештера живее овој господин Родриго Дутерте? “ рече таа.

„Претседателството е работа за оние кои можат ефикасно да водат со почитување на човековите права, правда и демократија. Не е работа за масовни убиства на тирани, мизогини, сифофанти и непоправливи, мрзливи и неспособни водачи“ нагласи Росалес.

Филипинките како контра аргумент масовно ги споредуваат и примерите од земјите кои најуспешно управуваат и со корона кризата и ја споделуваат веста од престижниот магазин Форбс.
„Барате примери за вистинско лидерство во криза? Од Исланд до Тајван и од Германија до Нов Зеланд, жените се засилуваат за да му покажат на светот како да управуваат со неуредна лепенка за нашето човечко семејство. Додадете ги и Финска, Исланд и Данска, и оваа пандемија открива дека жените го имаат она што е потребно кога ќе се зголеми топлината во нашите државни куќи. Многумина ќе речат дека ова се мали земји или острови или други исклучоци. Но, Германија е голема и водечка, а Велика Британија е остров со многу различни резултати. Овие лидери ни даваат атрактивен алтернативен начин на употребата на моќта“ се вели во дел од виралниот цитат.

Филипините досега имаа две претседателки, Глорија Макапагал Аројо и Корасон Акино.

Прочитајте и...  Филипинската полиција по грешка уби градоначалник и двајца негови помошници

Според Си-Ен-Ен, Дутерте (75) е познат по коментарите кои честопати се сметаат за навредливи, сексистички и мазигонистички, но неговата канцеларија обично гиквалификува неговите забелешки како безопасни шеги.

Неговата ќерка Сара Дутерте-Карпио (42), која го наследи како градоначалник на градот Давао, беше на прво место на неодамнешната анкета во која се побара јавноста да избере посакуван кандидат од списокот на можни кандидати за изборите во 2022 година.

Поврзани вести

Затворени угостителски објекти во Радовиш и во Кичево

Слободен печат

Артан Груби: Одлуката на Меџити е лична, ја почитувам

Дестан Јонузи

Гостиварец нападнал медицинско лице и кршел инвентар во болница

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Издавачката куќа „Арс Ламина“ донираше книги на членките на Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ

Слободен печат

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 546 пациенти, слободни кревети има

Слободен печат

Остави Коментар