12 C
Скопје

Филипини со понуда до В. Британија и Германија: Ќе ви дадеме лекари, ако ни дадете вакцини

Властите во Филипини ќе дозволат илјадници здравствени работници да се вработат во Велика Британија и во Германија, доколку двете европски држави се согласат да и донираат анти-ковид вакцини на земјата.

Британското Министерство за здравство веднаш се изјасни дека не е заинтересирано за таков договор и дека приоритет е користење на вакцините во земјата, но истовремено порача дека вишокот на вакцини во иднина ќе го дели на меѓународно ниво, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Филипини, која е една од азиските држави со најголем број на случаи со коронавирусот, ги ублажи мерките за забрана за вработување на здравствени работници во странство, меѓутоа и натаму го ограничува бројот на здравствени стручњаци кои може да ја напуштат земјата на 5.000, пишува агенцијата „Танјуг“.

Прочитајте и...  Ново рочиште за „организаторите на 27 април"

Поврзани вести

Нови 473 пациенти во Федерацијата БиХ и 21 починат пациент

Слободен печат

Изградбата се коси со препораките на УНЕСКО за Охрид

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Слободен печат

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Слободен печат

ВИДЕО: Со смарт клупи и зеленило ќе се подига еколошката свест на младите

Филипче со двојна контрола врз издадените лекови

Слободен печат

Остави Коментар