Филипче: Заразен е доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Ќе се затвори и Центарот за ментално здравје во Прилеп, којшто практично го управува психијатриската болница во Демир Хисар- истакна Филипче.

-На инфективната клиника се хоспитализирани 64 пациенти, примени се 6 нови пацинети, осум се со потешка слика. Има случај во психијатриската болница во Демир Хисар, преку ИЈЗ во Припел е заразен доктор, направен е тест и тој е позитивен, со оглед на фактот дека бил во контатк со колегите, направени се епидемиолошки анкети и прземени се мерки- рече Филипче.

Огранизирана е работата таму со психијатри од Битола, Прилеп, Охрид, Кичево и Тетово.

Отворена е нова веб- страница во врска со новиот коронавирус, каде се собрани сите податоци за Ковид-19, koronavirus.gov.mk , рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

-Совети во однос на заштитата, насоки како да се препознаат симптомите, секојдневните вести кои ги споделуваме на прес-конференции, како вести што се споделуваат од министерството. Овие содржини ќе се следат и на социјалните медиуми и на мобилната апликација којшто ќе може да се преземе- рече Филипче.

Прочитајте и...  Ким повторно во јавноста по 22 дена: Одржа состанок со воените лидери, ја подига борбената готовност

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за новозаболените пациенти со коронавирусот.

-Потврдени се 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19. До денес вкупната бројка на  дијагностицирани изнесува 384 лица. Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100- информираше Филипче.

Досега, од почетокот на епидемијата се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

-На инфективната клиника се хоспитализирани 64 пациенти, примени се 6 нови пацинети, осум се со потешка слика. Има случај во психијатриската болница во Демир Хисар, преку ИЈЗ во Припел е заразен доктор, направен е тест и тој е позитивен, со оглед на фактот дека бил во контатк со колегите, направени се епидемиолошки анкети и прземени се мерки- рече Филипче.

Прочитајте и...  Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Огранизирана е работата таму со психијатри од Битола, Прилеп, Охрид, Кичево и Тетово.

Прочитај повеќе

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

МИА Агенција

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Горан Наумовски

СДСМ: Владата продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните

Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

МИА Агенција

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зоран Рујак, археолог: И покрај обемните истражувања, постои потреба од доистражување на Цареви кули

МИА Агенција

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција

Полициски час и денеска во државава

МИА Агенција

Сончево со мала облачност, попладне дожд

МИА Агенција