8 C
Скопје

Филипче: Заразен е доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Ќе се затвори и Центарот за ментално здравје во Прилеп, којшто практично го управува психијатриската болница во Демир Хисар- истакна Филипче.

-На инфективната клиника се хоспитализирани 64 пациенти, примени се 6 нови пацинети, осум се со потешка слика. Има случај во психијатриската болница во Демир Хисар, преку ИЈЗ во Припел е заразен доктор, направен е тест и тој е позитивен, со оглед на фактот дека бил во контатк со колегите, направени се епидемиолошки анкети и прземени се мерки- рече Филипче.

Огранизирана е работата таму со психијатри од Битола, Прилеп, Охрид, Кичево и Тетово.

Отворена е нова веб- страница во врска со новиот коронавирус, каде се собрани сите податоци за Ковид-19, koronavirus.gov.mk , рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

-Совети во однос на заштитата, насоки како да се препознаат симптомите, секојдневните вести кои ги споделуваме на прес-конференции, како вести што се споделуваат од министерството. Овие содржини ќе се следат и на социјалните медиуми и на мобилната апликација којшто ќе може да се преземе- рече Филипче.

Прочитајте и...  Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното работење на вистинските и професионални агенции

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за новозаболените пациенти со коронавирусот.

-Потврдени се 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19. До денес вкупната бројка на  дијагностицирани изнесува 384 лица. Во изминатото дено-ноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100- информираше Филипче.

Досега, од почетокот на епидемијата се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.

-На инфективната клиника се хоспитализирани 64 пациенти, примени се 6 нови пацинети, осум се со потешка слика. Има случај во психијатриската болница во Демир Хисар, преку ИЈЗ во Припел е заразен доктор, направен е тест и тој е позитивен, со оглед на фактот дека бил во контатк со колегите, направени се епидемиолошки анкети и прземени се мерки- рече Филипче.

Прочитајте и...  Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Огранизирана е работата таму со психијатри од Битола, Прилеп, Охрид, Кичево и Тетово.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар