Филипче за градинките: Дезинфекција на секои два часа, секој вработен да има термометар и заштитни средства

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за протоколите што ќе бидат воведени при отворање на градинките.

– Треба да се дезинфицираат градинките и дворовите, секој вработен да има лични заштитни средства и да има бесконтактен термометар, како и задолжително на секои два часа да се дезинфицираат површините. Секое дете ќе има своја постела за спиење, масите ќе бидат на растојание од најмалку 1,5 метри, рече Филипче.

Тој соопшти дека просториите и дворовите на објектите редовно ќе се дезинфицираат, секој вработен ќе има лични заштитни средства и термометар со кој на секое дете при влез во објектот ќе му се мери температурата.

– Не се дозволува собирање и меѓусебни контакти на вработените во заеднички простории. Вработените имаат обврска да го следат сопственото здравје и здравјето на децата при прием и за време на престојот – рече министерот Филипче.

Прочитајте и...  Бибер: Бугарското вето ја дискредитира ЕУ и ги обесхрабрува другите земји кандидати

Министерот дополни дека приемот на деца ќе биде на 10 минути со еден родител, кој има заштитна маска. Групите на деца ќе се организираат така што кај категориите до 2 години ќе има најмногу до шест деца, а кај повозрасните до 15.

Поврзани вести

Работата од далечина не им предизвика проблеми на германските фирми

И.И.

САД формираат алијанса за борба против кинеската „економска принуда”

И.И.

Нови 387 случаи на коронавирус, 35 лица починаа, 528 пациенти се излекувани

Во Етиопија уапсени речиси 800 лица поради планирање напади

И.И.

Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Слободен печат

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите вакцини против ковид-19 кон крајот на годината

И.И.

Остави Коментар