23 C
Скопје

Филипче: За 24 часа починаа деветмина заболени од коронавирус

Од вчера на Инфективна се користи и дополнителната монтажна болница каде се сместени тројца пациенти, рече министерот за здравство.

Во изминатите 24 часа направени се 1.391 тестови, при што позитивни на тестот се 193, излекувани се 46, а починаа девет граѓани, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Земјите во нашиот регион бележат раст на новозаболени, и тоа е присутно во Бугарија, Албанија, Косово, Србија и БиХ, рече министерот за здравство.

– На Инфективна клиника примени се 15 пациенти, а во болницата „8 Септември“ пак 20 пацеинти се згрижени. Седум од нив се на респираторна машина – изјави Филипче.

Во изминатите денови се правела реорганизација на капацитетите за потребите на оптоварените болници, а состојбата на сите Одделенија рече Филипче го бара тоа.

– Од вчера на помош во Скопје пристигнаа 54 доктори и медицински сестри, а направен е и план за прераспределба на кадар од болниците во земјава – нагласи Филипче.

Од вчера на Инфективна се користи и дополнителната монтажна болница каде се сместени тројца пациенти, рече министерот за здравство.

Поврзани вести

Европска агенда на премиерот Заев – Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина

Слободен печат

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Остави Коментар