Филипче во Здравствениот дом во Свети Николе: Потеклото на бранот се врзува со кластер во Штип

 Министерот за здравство Венко Филипче денеска го посети Здравствениот дом во Свети Николе, каде се сретна со директорката Славица Панева и со докторите и медицинските сестри во таа јавна здравствена установа.

Филипче изјави дека на средбата разговарале за начините на кои тие се справуваат со овој бран на Ковид-19 во последните недела дена, кога има над сто заразени во таа општина.

– Потеклото на бранот се врзува со кластер во Штип, најголем број новозаразени се вработени во објект од конфекција, тука во градот. Одлично изреагира локалната самоуправа, во координација со сопственикот на конфекцијата, во текот на минатата недела е донесена одлука истата да се затвори неколку дена. Дел од дијагностицираните се на домашно лекување, а дел се лекуваат во болницата во Штип. На останатите од вкупно сите вработени во тек на овие денови интензивно им се прават епидемиолошки анкети и според индикацијата ќе се направат тестирања и во согласност со резултатите ќе се донесе одлука како ќе продолжи да работи, рече Филипче.

Прочитајте и...  Извештај на ИЈЗ: За една недела бројот на заболени е зголемен за 34,9%, починати има 21 повеќе

Посочи дека зборувале и за набљудување на капацитетите за сместување, во пресрет на есенскиот бран, за поставување дополнителна монтажна барака, за справување со корона кризата и надградување на капацитетот на биохемиската лабораторија, и дополнување на оние што може да прават ПСР анализа за краток временски период.

– Сметам дека има добра организациона поставеност, одлична реакција сега за време на овој мини-бран кој што според последните информации се смирува, но остануваме интензивно да работиме и се подготвуваме за понатаму, и секако будно да ја следиме ситуацијата сега, додаде Филипче.

Градоначалникот на општината Свети Николе, Сашо Велковски рече дека во последните денови имаат повеќе новозаразени со Ковид-19. Потенцира дека на средбата со министерот било договорено од Министерството за здравство да им излезат во пресрет со опрема за здравствените работници во општината.

Прочитајте и...  Пренамена во центарот на Струмица: Досега скривница, отсега уметничка галерија

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат