9.2 C
Скопје

Филипче во посета на Прилеп, ќе се разговара за епидемиолошката состојба во градот

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе биде во посета на Прилеп каде ќе разговара со градоначалникот Илија Јованоски за актуелната епидемиолошка состојба во градот.

По зголемениот број на заболени, Јовановски побара воведување порестриктивни мерки во градот.

Филипче вчера на прес-конференција во Владата рече дека во речиси две третини од градовите има сериозно намалување на инциденцата, а критични остануваат Куманово, Штип, Прилеп, Битола и Скопје. Оценката на епидемиолозите, како што посочи, е дека засега нема потреба од порестриктивни мерки во Прилеп и Битола.

Прочитајте и...  Утрински температури над нулата, најмногу снег на Попова Шапка

Поврзани вести

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Нови одрони заглавија возило на регионалниот пат М.Каменица – Кочани

Слободен печат

Со владина одлука, се реорганизираат прилепските здравствени институции во едно

Несоодветна комора ладилник е причина се уште да не функционира капелата во Тетово

Слободен печат

Пошта иницира регионална соработка и поголема ЕУ-поддршка за модернизација и поквалитетни услуги за граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар