Филипче: Во изминатите две години, примени се близу 800 лекари и над 1.000 медицински сестри

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција кажа дека изминатите две години се примени голем број лекари и медицински сестри.

-Генерално имаше дефицит на лекари, во изминативе 2 години огромен број лекари и медицински сестри се примија. Дадовме повеќе од 5 илјади согласности за вработување, примени се близу 800 лекари, над 1.000 медицински сестри на неопределено време. Голем дел се упатени на специјализација.

Бројот на инфектолози е околу 60-тина од кој околу 23 или 24 се на клиниата, а другите во одделенијата ширум државата. Има различни трендови на организација на клиниките за инфективни болести во различните европски земји, согласно специјалистите кои се на располагање.

На Инфективната клиника и во другите општи болници изминатите две години примени се голем број доткори, но мора да се има специјализација, па да се стекне искуство, сетот одзема многу време, рече Филипче.

Прочитајте и...  Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Прочитај повеќе

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат

Продолжува златната треска: Цената на златото вртоглаво расте

Слободен печат