Филипче: Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“

Министерост за здравство, Венко Филипче со објава на Фејсбук ја информираше јавноста дека вечерва во Македонија пристигнаа 38 400 дози од вакцината „Астра-Зенека“.

– Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“ кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот. Вакцините ќе бидат наменети за ревакцинација и вакцинација на граѓани над 60 години. Количините постојано се надополнуваат, пријавете се на vakcinacija.mk, стои во објавата на министерот.

Видео на денот