20.8 C
Скопје

Филипче: Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“

Министерост за здравство, Венко Филипче со објава на Фејсбук ја информираше јавноста дека вечерва во Македонија пристигнаа 38 400 дози од вакцината „Астра-Зенека“.

– Вечерва пристигнаа 38 400 вакцини од производителот „Астра-Зенека“ кои ги обезбедивме преку Ковакс механизмот. Вакцините ќе бидат наменети за ревакцинација и вакцинација на граѓани над 60 години. Количините постојано се надополнуваат, пријавете се на vakcinacija.mk, стои во објавата на министерот.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар