-1 C
Скопје

Филипче со најава: Одлука за отворање на границите во текот на наредната недела

Земјите од регионот во текот на наредната недела се очекува да донесат конечна одлучат за слободен премин и отворање на границите, најави министерот за здравство Венко Филипче. Иако ставот на здравствените власти беше ист и минатата недела, промената на режимот на слободно движење на граѓаните од регионот ќе има епилог на следната онлајн средба меѓу земјите од Западен Балкан, Бугарија и Грција.

Министерот за здравство Венко Филипче во емисијата „Патот кон” на ТВ Алсат-М повтори дека епидемиолошката состојба е слична во целиот регион, па властите во земјите најавија координативен совет за заедничко дејствување во донесувањето на одлуки за борба против пандемијата. Но, претходно треба да се укине условот за ПЦР-тест за да се премине границата.

Прочитајте и...  Ковид-19: Јапонија почна истражување за вакцинираните луѓе

Се очекува следната недела координатор на македонското Министерство за здравство пред претставници на другите држави да ја презентира состојбата во земјава со Ковид-19, по што на нов состанок ќе треба да се договори заедничка политика за границите.

Поврзани вести

ВИДЕО | Лажна узбуна во САД: Капитол Хил беше еваукиран поради пожар во камп за бездомници

Слободен печат

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе се промени на пролет

Слободен печат

Во Србија за вакцинација се пријавени 324.728 граѓани, 40 отсто ја сакаат руската вакцина „Спутник V“

Слободен печат

Камала Харис денеска поднесува оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Слободен печат

СЗО постигна напредок во преговорите со „Фајзер“ за дистрибуција на вакцини во посиромашните земји

Слободен печат

Шпан: Бројот на инфекции се намалува, но сепак сме далеку од местото каде сакаме да бидеме

Слободен печат

Остави Коментар