Филипче: Секое дете кое ќе се запише во училиште треба да ги има примено сите задолжителни вакцини

Не постои ниту една медицинска технологија во светот, ниту пак некоја друга форма на лек како вакцината што спасува повеќе животи. Секое дете кое ќе се запише во училиште треба да ги има примено сите задолжителни вакцини согласно вакциналниот календар, како што е пропишано во Правилникот за имунизација од Министерството за здравство, истакна вечерва ресорниот министер Венко Филипче, кој рече дека дилемите потекнуваат од контрадикторноста во Законот за основно образование, каде се вели дека основното образование е задолжително, но во исто време се вели дека при упис на сите деца мора родителите да го дадат и вакциналниот картон.

– Имаше дилеми, различни толкувања, имавме повеќе неофицијални средби, имаше средби на една работна група што ја формиравме заедно со претставници од Министерството за труд и социјална политика и оттука, од таа контрадикторност произлегоа и различните толкувања, но и различните ставови на одредени провиниенции. Меѓутоа, сепак, имавме дебата и во Владата на последната седница каде што го искористивме и експертското мислење на министерката за правда и заклучивме дека сепак Законот е прилично јасен, дека точно е дека основното образование е задолжително, но во исто време секое дете кое се запишува во училиште мора според сегашниот Закон да го даде и вакциналниот картон, рече Филипче во емисијата Топ тема на ваша страна на телевизијата Телма.

Прочитајте и...  Бочварски: Сите текстилни работнички кои се тестирани задолжително треба да останат дома

Веројатно, посочи тој, тоа што Законот не се почитувал во изминатите години било причина да падне колективниот имунитет и сега ние да се соочуваме со епидемија на морбили каква што имаме во изминатите шест месеци.

– Има одлука на Уставниот суд во 2014 година што многу јасно вели дека прво, никој нема право да го загрозува јавното здравје заради не постапување, заради ставање на приоритет на индивидуалното здравје и во исто време, немаат право родителите заради својот став да го загрозуваат правото на детето да биде здраво, а вакцината е единствената докажана работа што како процедура е одлична инвестиција во сопственото здравје, нагласи Филипче.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат