Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега (ВИДЕО)

Овој нов бран е директна последица на непочитување на јасно пропишаните мерки, но и задоцнета или слаба активност за казнување, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција, која се одржа во Владата.

-Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега, нема за замине сè додека не прифатиме дека претставува закана за секој кој не ги почитува мерките за заштита од него. И после одржани 100 прес-конференции и илјадници пати повторени апели и пораки, еден дел граѓаните сè уште одбиваат да ја прифатат реалноста- рече Филипче.

Треба да се прифати дека одговорноста е на секој поединец, потенцираше Филипче.

-Не треба да разбереме откако ќе се разболеме колку всушност е опасен вирусот. Ние здравствените работници, Владата, не можеме да направиме ништо без граѓаните. Само сите заедно може да ја минеме кризата- рече Филипче.

Прочитајте и...  Стојаноска: Еден денар за спортот и еден денар за културата од акцизите за нафта и нафтени деривати

Стратегијата даде резултат, рече Филипче, како што посакувавме, најдобар пример за тоа е Дебар.

-Системот е далеку подготвен за разлика од првиот бран, имаме повеќе знаење, ресурси, целосно опремен здравствен систем, кој не смееме да го оптовариме- рече Филипче.

 

 

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат