Филипче: Пристигна донацијата од 100 000 вакцини на производителот „Астра-Зенека” од Грција

Венко Филипче „Астра-Зенека“ Грција“
Фото: Facebook

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека денеска пристигна донацијата од 100.000 вакцини на производителот „Астра-Зенека” од Република Грција.

– Донацијата е на лична иницијатива на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, што му ја има ветено на нашиот претседател на Владата, Зоран Заев. Уште еднаш се потврдуваат добрососедските односи и поддршка кои се особено значајни во време на пандемија. Голема благодарност до грчкиот народ, Владата на Република Грција и амбасадорот на Грција во нашата земја, Н. Е Русос Кундурос со кој утрово ги пречекавме вакцините. Истите веднаш ќе бидат дистрибуирани по вакциналните пунктови и наменети за лица над 60 години согласно нашата стратегија за вакцинација, истакнува Филипче.

Посочува дека вакцинацијата забрзува и од понеделник сите граѓани ќе може без закажан термин да се вакцинираат.

Видео на денот